Dovolit si dovolenou bez dětí!

Právě jsme ta svá 3 zlatíčka odevzdali k prázdninovému pobytu v přírodě. Stany, louka, les, meandr řeky a žádný signál. Svých 14 dní opravdového volna si hodlám užít a letos i užiju. Vzala jsem si totiž dovolenou!

V dřívějších letech to tak nebylo. Volno bez dětí mi přišlo jako báječná příležitost, více v klidu pracovat a dohnat resty! Kromě chození do práce jsem ještě dělala generální letní úklid celého našeho domova, ke kterému se před vánocemi nikdy nepřesvědčím tolik, kolik bych sama chtěla.

Úplně první tábor, na který jely děti všechny 3 najednou, se mi po nich stýskalo. Hodně. Prostě po 8 letech, kdy jsem s 3 dětmi bez hlídacích babiček měla pořád alespoň jednu pořád všude s sebou, se mi fakt najednou stýskalo a ani jsem nevěděla, co s tím vším volnem udělat. Odvykla jsem si být jen sama. Stýskání mě přešlo hodinu po ukončení tábora. Unavené, tím pádem hádající se děti a haldy opravdu špinavého prádla mě vrátily do rodičovské reality velmi rychle.

Slíbila jsem si, že příští rok už žádné stýskání nebude. Nebylo, ale zase jsem se o to víc vrhla do té práce. Možná to taky tak máte. Pravda je, že člověk toho najednou bez vyrušování opravdu dost stihne.

S přibývajícími roky a s přibývajícím vědomím opravdového sebepřijetí ( pořád, ne jen, když jsem zrovna užitečná nebo výkonná ) je pro mne ale čas strávený právě jen sama se sebou, péčí o své potřeby, kvalitní odpočinek aktivní i pasivní, nabývá na hodnotě.

Proto jsem si už loni dovolila, čas bez dětí využít pro svou dovolenou. Meditativní vycházky do lesa, pěší tůry, kde může jít člověk vlastním tempem a nemusí vysvětlovat, proč jsou všechny cesty do kopce.  Nebo taky oběd v krásné restauraci, ačkoliv vím, že ty naše  děti mají zrovna UHO v ešusu 🙂

Bez dětí jsme i s mým mužem více spolu. Už tradicí se pro nás stala pouť v Hejnicích. Dříve jsme tam jezdili autem, kvůli dětem a všem těm pouťovým radostem. Těch téměř deset let, co jsou všechny 3 holky prvních 14 dní prázdnin na táboře, chodíme z Liberce pěšky. Jizerskými horami vede přes Olivetskou horu stará poutní cesta, kudy dříve procesí na tuto pouť chodila. Ne kvůli kolotočům. My chodíme taky a ačkoliv nejsme křesťané, co pravidelně chodí do kostela, smysl každoroční poutě v duchovním slova smyslu se nám líbí. 17 kilometrů v tichém rozjímání, zaměřeni na vděčnost všeho dobrého, co se nám od života dostává.  V Hejnickém chrámu  zapálíme svíčky za sebe i všechny naše milé a pak si dáme i nějakou tu pouťovou dobrotu.

Letos budeme v odpočinku spolu s mužem i každý sám v době tábora dětí rozhodně pokračovat! I jako milující rodiče si od dětí občas rádi odpočineme. Děti zase od nás, v pubertě už našeho výchovného působení mají někdy rozhodně dost 🙂 Skloubit aktivity celé rodiny tak, aby byli spokojení všichni, není zrovna snadný úkol. Takže společná dovolená všech jeden týden pak  stačí. Nejmenší  pojede ještě na jeden tábor, starší budou doplňovat svůj  rozpočet na brigádě. 

Vím, že prázdniny jsou mnohem delší, než dovolená nás, rodičů. Proto je v mnohých rodinách skoro nemožné, vzít si volno zároveň s dětmi. A pokud to tak máte, myslete i tak co nejvíc na to, že vztah se sebou je ze všech vašich vztahů ten nejdůležitější!  Dopřejte si JEN PRO SEBE alespoň ten víkend, pokud to jde aspoň trochu, prodlužte si jej o den, dva. Práce je dost pořád! Ale jen v létě o prázdninách je ten čas, kdy dovolenou  doslova cítíme v každé buňce našeho těla! Odpočineme si mnohem účinněji, než v jiné části roku.  Dovolte si ji! Mohu jen doporučit! Jako terapeut i jako rodič.

Krásné léto! Ať se vám daří! JK

PS: Pokud si myslíte, že to, že se právě ochladilo a prší prší jen se leje, mi na startu dovolené vadí, tak nevadí! Začnu tím odpočinkem!

Jsem psycholožka a terapeutka. Už téměř 20 let provázím klienty na cestě uzdravení vztahů. V propojení klasické psychologie s alternativními přístupy leží obrovský potenciál, který jsem objevila a který může pomoci žít ve zdravých a spokojených vztazích i Vám. Jsem autorkou eBooků s tematikou rodičovství Jak naučit děti šetřit peníze zde >> partnerských vztahů Šťastně spolu zde >> a léčení téměř jakýchkoliv vztahových potíží Odpouštěcí dopis zde >> Pokud vás zajímá podrobněji, kdo jsem Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nejnovější příspěvky
  • Potřebujete přestat se už trápit a vyměnit stres za harmonii?

    Stáhněte si eBook Odpouštěcí dopis jako první klíč k řešení náročné vztahové situace. Jednoduchá a přitom velmi účinná technika Vám může pomoci hned teď

  • Můžeme se potkat na FB