Jak na vánoční návštěvy beze stresu.

Čas vánoční je časem nejen očekávání a dárků, je i časem návštěv a lidských setkání. Kdyby ne jindy, alespoň na Vánoce se lidé schází a navštěvují. Je to očekáváno a někdy dokonce vyžadováno. Jenže ruku na srdce – jsou všechny  vánoční návštěvy příjemné?

Pokud ano, gratuluji! Je to skvělé a stav vánoční pohody užívejte i nadále. Možná můj dárek neupotřebíte celý, ale s vaší Štěstěnou v zádech máte určitě krásný život i tak. Můžete přeposlat dále těm, kteří možná potřebují.

Pokud to štěstí nemáte a minimálně jedna vánoční návštěva je pro vás nepříjemná povinnost, v následujícím článku se společně podíváme, jak na to, aby se z nepříjemného stalo příjemné, nebo alespoň neutrální. Zdaleka v tom nejste sami a nebojte, řešení to má! Zvu vás na malé návštěvní povídání :

Nejen jako terapeut, ale i jako člověk a kamarádka jsem už slyšela snad všechny možné kombinace vánočních návštěvních potíží.

Mezi nejčastější patří koordinace návštěv k rozvedeným rodičům, kteří nejen že na sebe žárlí – jaktože jste byli u mámy dříve, než tady – ale do hry vstupují i noví partneři rodičů, kteří zbytku rodiny zas tak příjemní nejsou.

Další poměrně složitou k vybalancování bývá  návštěva u partnerových rodičů – platí mnohdy u obou stran, partner zase nepřekypuje nadšením chodit k našim příbuzným.

Třetí bolestivou kapitolou, která zejména o vánocích přijde člověku líto, je dělání rozdílů mezi našimi dětmi a dětmi sourozenců, což se děje v mnoha rodinách nejen z té partnerovy strany, ale dokonce i ze strany našich vlastních rodičů – babiček a dědů.

Suma sumárum, je toho dost a každý příběh se odehrává v jedinečné kombinaci. Není v mých silách a možnostech poradit vám na dálku ve všech možných konkrétních variantách. Shrneme si pár základních bodů, které jsou univerzálně platné, a o kterých věřím, že vám ve vašich  konkrétních situacích mohou pomoci :

Vánoční povinnost neexistuje! 

Opravdu. V žádném zákoně není uvedeno, že jste o vánocích povinni navštívit kohokoliv. Jedinou výjimkou by mohlo být, pokud takovou povinnost určuje předmanželská smlouva. Řekla bych ale, že je to tak zanedbatelné procento, že mu pozornost ani věnovat nemusíme. Proto jsou všechny vánoční návštěvy dobrovolné a můžete chodit jen tam, kam opravdu jít chcete. Buďte sami sebou, rozhodněte se tak, jak to cítíte. To je ve finále nejpříznivější verze pro všechny strany. Můžete poslat manžela s dětmi k jeho rodičům samotné. Můžete se jako rodina sebrat a jet na týden na hory a návštěvy úplně vynechat. Můžete být doma a přesto nejít tam, kam prostě jít nechcete. Nenesete zodpovědnost za pocity ostatních, kteří by se vaším rozhodnutím mohli cítit dotčeni.

Můj muž už léta, pokud dojde na návštěvu u mých rodičů, musí nutně do garáže. A to i přes to, že žádnou garáž nemáme. Ze začátku to bylo trochu kostrbaté, ale nakonec si všichni zvykli a na dálku se tolerují. Konflikty byly nahrazeny neutrální polohou a to je v mnoha případech úplné maximum.

Pokud už jste se rozhodli jít, zkuste aktivně přispět k hladkému průběhu!

Většinou nakonec stejně jdeme. Ne, že by člověk tak miloval ty příbuzné, ale nechce kazit radost partnerovi nebo dětem. Pokud to tak máte,  je důležité si uvědomit, že to ale vlastně neděláte kvůli partnerovi a dětem, děláte to kvůli sobě! Vy chcete být tím člověkem, který svého partnera nenechá o vánocích ve štychu, vy chcete být ten rodič, který to pro své děti udělá, nenechá je vystavit tlakům a citovému vydírání. Odměna je v dobrém pocitu, že jste to udělali, nečekejte velký vděk od nich, nevědí, jak těžké to pro vás třeba bylo. Oceňte se a pokud potřebujete, také se sami odměňte, podle míry investovaného úsilí. Pokud je předem jasné, že to je od vás hrdinský čin a odezvu z druhé strany prostě potřebujete, zkuste si s partnerem promluvit včas a požadovat výměnou hrdinský čin od něj, třeba zase v jiném oboru. Může to vyjít.

Na návštěvě se pak už snažte o hladký průběh za cenu drobných a méně drobných ústupků. Pokud je ve vás tolik bolesti, že to nedokážete, raději tam nechoďte, hoďte se marod. K velkým rodinným konfrontacím evidentně stejně časem dojde a pak je kterýkoliv jiný než vánoční čas vhodnější, ke všem zúčastněným i při té bouři laskavější.

Buďte majákem!

Vánoce jsou především duchovní svátek a cítíme to všichni, dokonce i zapřísáhlí materialisté se o vánocích chovají trochu jinak, než v ostatních dnech roku. Tak i další nabídka řešení je spíše duchovní. Je dobré si uvědomit, že za každým konfliktem a zlobou je nedostatek lásky a přijetí z minulosti. Nemuseli jsme to být my, kdo jim ublížil, ale něčím jim bolest připomínáme a ona se pak sveze na nás a obrátí proti nám. Pokud bojujeme proti boji, konflikt se neléčí, ale pokračuje. Takže řešením může být další boj odmítnout – co takhle jít do garáže, nebo přes zjevný fakt boje a konfliktu  z druhé strany stejně dál vyzařovat přijetí a lásku k sobě i k nim!  Jsou vánoce. Symbol proměny a nové naděje. Slunce právě prošlo bodem obratu a z největší tmy se vrací do světla.  Myslete na maják. Svítí, když je tma. Ukazuje cestu do přístavu. Ale nenese tam námořníky na zádech. Námořníci buď uvidí maják a díky němu trefí, nebo ne. To není chyba majáku. Práce majáku je hotová, když svítí a neuhne ze svého světla, přestože je tma. Není to snadné. Je to možné. Je to léčivé. Chce to čas, než uvidíte výsledky. Pocit klidu a míru zevnitř ovšem přichází hned, je nezávislý na vnějších okolnostech a zajistí vám klidné vánoce, ať už je to zvenku jakkoliv. A to za to stojí!

Předvánočními dárečky, které tu pro vás mám, jsou dvě nádherné techniky práce s náročnými emocemi, které vám mohou nejen v čase vánočním pomoci:

První je technika Odpouštěcího dopisu, který už mnohokrát pomohl mně i mnoha mým klientům. Stačí zadat email a eBook Odpouštěcí dopis zdarma připutuje na zadanou adresu! Najdete ho zde:

Druhou technikou vás provede šestiminutové video, které jsem před lety potkala na Youtube a nikdy na něj nezapomněla! Najdete ho zde: Tibetský způsob, jak vyjít s obtížnými lidmi

Přeji vám ty nejkrásnější vánoce, láskyplná setkání v čase vánočním a šťastné vykročení do roku dalšího! JK

Jsem psycholožka a terapeutka. Už téměř 20 let provázím klienty na cestě uzdravení vztahů. V propojení klasické psychologie s alternativními přístupy leží obrovský potenciál, který jsem objevila a který může pomoci žít ve zdravých a spokojených vztazích i Vám. Jsem autorkou eBooků s tematikou rodičovství Jak naučit děti šetřit peníze zde >> partnerských vztahů Šťastně spolu zde >> a léčení téměř jakýchkoliv vztahových potíží Odpouštěcí dopis zde >> Pokud vás zajímá podrobněji, kdo jsem Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Nejnovější příspěvky
  • Potřebujete přestat se už trápit a vyměnit stres za harmonii?

    Stáhněte si eBook Odpouštěcí dopis jako první klíč k řešení náročné vztahové situace. Jednoduchá a přitom velmi účinná technika Vám může pomoci hned teď

  • Můžeme se potkat na FB